Svatý Martin

Legenda o sv. Martinovi

Legenda vypráví o tom, že Martin musel nedobrovolně vstoupit do císařské armády k jezdectvu, kde se musel zúčastňovat vojenských bitev. Jednou potkal chladem třesoucího se žebráka, Martin se s ním podělil o polovinu svého pláště, aby ho ochránil před zimou. Bylo to právě v období, kdy se mění počasí a z krásného slunného podzimu, plného zralého ovoce, se stává pozdní a chladné počasí. Následující noci po tomto dobrém skutku, který vykonal, měl zvláštní vidění ve snu, kde se mu zjevil onen žebrák v podarovaném plášti a vyčítal mu nesmyslnou bojovnost s vojsky. Mírumilovný Martin usoudil, že musí žít jiným a lepším životem. Tak se stalo, že odešel od vojska. Stal se dobrým poustevníkem, který pomáhá chudým a zároveň ochraňuje zvířata. Protože se o něm jako o bývalém dobrém vojákovi hodně mluvilo, často byl vyobrazován na koni s půlkou vojenského pláště a žebrákem, stává se tak patronem představitelem vojáků. Martin je uctíván jako ochránce koní. Prostý lid ho považoval za ochránce hus.

Můžete se také podívat na povídání o sv. Martinovi: https://www.youtube.com/watch?v=mhqkIbSOHv0

Pomoz mamince upéct svatomartinské rohlíčky, na kterých si určitě všichni pochutnáte. Výborné jsou s ořechovou nádivkou, ale můžete do nich dát, tvaroh, mák, povidla, džem či čokoládu.

Recept na svatomartinské rohlíčky

•  540 g polohrubé mouky
  • 360 g máslové Hery
  • kelímek smetany na šlehání 31%
  • špetka soli
  • vejce na potření
  • ořechová nádivka

Básnička

Na svatého Martina, dobrá bílá peřina.
Tančí vločky, střípky zimy - pojďme si hrát s nimi!
Nese vrána novinu: Chystejte se na zimu.
Vítr fouká do komína, zahvízdala meluzína.
Bílé stráně, kůň a sáně, děti na ně.

Můžeš si také výtvarně ztvárnit buď Martinova koně a nebo rohlíčky

575.jpg Kůň z papírového talířku 565.jpg 566.jpg

Pomoz koni sv. Martina najít cestu do školky a nakresli ji. Pokud má více možností, zakresli všechny cesty, každou jinou barvou. Poznáš, která cesta ne nejdelší, která nejkratší?

Martin potřebuje okovat svého koně. Vybarvi tolik podkov, kolik jich pro svého koně využije. Čeho je víc? Podkov nebo noh?

Svatomartinské sudoku

Písnička